תאריך פרסום:
תחת הקטגוריה:
תיוגים: , ,
Permalink

טיהור מים בזמנים מודרניים

המים שאנו שותים משפיעים רבות על בריאותנו ועל איכות חיינו, ולטעמם יש השפעה ישירה עלינו. אז מהי חשיבותן של מערכות טיהור מים בהם נעשה שימוש בימינו? ישנם אלו השותים את מי הברז כמו שהם וישנם אלו המעדיפים טיהור מים או מים בבקבוקי פלסטיק בתור מקור למי השתייה שלהם. שתי השיטות מציעות אלטרנטיבות שונות לפתרון של אותה בעיה.

מערכות טיהור מים

רכישת מים קבועה בבקבוקי פלסטיק היא בעייתית מכמה סיבות. ראשית, מים אלו הקרויים מים מינראליים הם מי שתייה רגילים שאצל חלקנו זורמים בברז, אין בהם מינראליות יתירה או שונה לרוב והמינוח הזה אינו מתאר דבר בתכונותיהם : כל מים הם מינראליים. גם מי הברז שלכם. כל מים סופחים אליהם מינראלים בדרכם להיות מי תהום או מעיין ואלו חוזרים חזרה לגופנו בזמן שאנו שותים אותם לרבות אם עברו טיהור מים באחת משיטות הטיהור השונות.

הבעיות העיקריות עם מים מבקבוק נוגעות לטריות המים ולאיכותם הן ברמה הבקטריאלית והן ברמה הכימית בהתרכבות האפשרית שלהם עם הפלסטיק. מים מבוקבקים ממולאים בבקבוק שאינו סטרילי וכך גם הם : אלו מים רגילים בבקבוק, ללא חומר משמר או תהליך טיהור מים. הטריות שלהם היא כבר שאלה של מזל. בכל מקרה נעשית דרך ארוכה ממקורם אל פיכם, וזמן רב עובר- תלוי איפה קניתם, מה התחלופה, מתי הובילו את המים וכד'. למים אלו יש תאריך תפוגה, המשקף מים שלא עברו טיהור מים או עיקור כלשהו ועלולים לפתח בתוכם צמחייה או בקטריות.

אחד התורמים העיקריים למצב הנ"ל הוא אור השמש. למים בבקבוק אסור להיחשף לשמש מאחר והיא מעודדת גדילת כל מיני אצות או חיידקים או שניהם בתוך המים ומעלה את עכירותם. יוצא שאתם יכולים לשתות מים שהם די בעייתיים מבחינת ערכים הנמדדים בהם. צרפו לזה שתייה אחת בה הפה נגע בבקבוק והרי לכם התחלה של התרבות מרק חיידקים. ללא טיהור מים אתם מקבלים לעיתים מים כאלה.

הבעיה שהיא אולי המרכזית ביותר נוגעת לבקבוק הפלסטיק. המים יושבים בו וייתכן והם סופחים מולקולות. כולנו שמענו את הדיונים על ביספינול A ואיננו יודעים מה קורה למים עם הפלסטיק, האם הם סופחים אליהם חומרים. הנזקים הללו כבר מפחידים במיוחד – ועוד לא דיברנו על הסחיבה המתישה של בקבוקים מהסופר בעלות אסטרונומית, כי בטח לא תרצו לשתות מכד מים שיושב אצלכם חודש ומתעפש.