תאריך פרסום:
תחת הקטגוריה:
תיוגים: ,
Permalink

מה זה סעיף 46 לעמותות ולמה זה כל כך חשוב

כאשר עמותה היא בעלת סעיף 46 לחוק העמותות, יש לה יתרון מסוים על פני האחרות כיוון שהאנשים הבוחרים לתרום לה- יוכלו לקבל זיכוי חלקי במס על הסכום שתרמו. הדבר עשוי לעודד את הציבור "להשקיע" בעמותות שהשיגו את סעיף זיכוי התרומות, ולכן מנהלי עמותות עושים מאמצים רבים בכדי לעמוד בכל התנאים הנדרשים.

כיצד האישור מעודד תרומה במגזר העסקי

עמותה שקיבלה אישור של סעיף 46 לעמותות (קראו מידע מקיף) למעשה מייצרת גמול עבור התורמים, בכך ש35% מסכום התרומה שלהם מזוכה ממס. כאשר מדובר בסכומי כסף גבוהים, אישור זה הופך משמעותי במיוחד מבחינה כלכלית. מסיבה זו ישנם גופים גדולים ועסקים אשר בוחרים לתרום רק עבור עמותות שיש להן את האישור, וכך התרומות הגדולות יותר מגיעות לעמותות שעמדו בכל הדרישות וקיבלו אותו. חשוב לציין כי הסעיף רלוונטי לכל תרומה, גם אצל עצמאיים וגם אצל שכירים, וכל אדם הבוחר לתרום לעמותה כזו, יזוכה באופן חלקי כאמור במס על תרומתו. התורמים למעשה זוכים בשני דברים- גם לסייע למטרה שאותה עמותה מקדמת, וגם ליהנות מסוג של "הנחה" על התרומה.

מהם השלבים שצריך לעבור על מנת לקבל אישור של סעיף 46 לעמותה

התהליך בדרך להתהדרות בסעיף 46 אורך כמה חודשים ולעיתים אפילו שנה. על העמותה לקבל אישור של רשות המיסים, ובכדי לעשות זאת יש צורך בעמידה בכמה תנאים, בין היתר רישום במס הכנסה ובמע"מ, רישום העמותה בתור ישות משפטית ומילוי טפסים רבים באופן מדויק. ישנה חשיבות גבוהה בליווי של רואה חשבון בתהליך, היות ומדובר בבדיקה מדוקדקת שנערכת במשרדי העמותה, לגבי ניהול נכון של הספרים שלה וגם קיום תיק ניכויים- במידה ובעמותה ישנם מספר עובדים. העמותות הגדולות בישראל מעסיקות אנשים רבים, החל מהמנהלים ומקימי העמותה, דרך העובדים והמתרימים- ועל מנת לקבל את אישור 46 המיוחל עליהן לעמוד בכל התנאים בהצלחה.

מדוע הסעיף חשוב עבור קידום מטרות העמותה?

על מנת לרשום אותה כחוק, העמותה חייבת לכלול שני בני אדם לפחות הפעילים בה, וכבר בתחילת הדרך, בשלב ההקמה- יש צורך בתשלום של דמי רישום, ולאחר מכן בתקציב שוטף- בכדי לקדם את מטרות העמותה. הכסף המשמש לפעילות של רוב העמותות בישראל, מושתת על תרומות. גם כאשר העמותה מקבלת אישור למימון ציבורי כלשהוא, היא עדיין תזדקק לסיוע נוסף של הציבור. ריבוי העמותות בישראל בשנים האחרונות, כמו גם מקרי ה"עוקץ" הרבים של אנשים שגייסו תרומות עבור עמותות לא קיימות- גרם להרבה מאוד חשדנות בקרב הציבור הישראלי. עמותה רשומה שהשיגה את אישור 46, למעשה קיבלה "חותמת" והתורמים הפוטנציאליים עשויים להעדיף "להשקיע" בה ולא בעמותה אחרת, גם אם לשתיהן יש את אותה האג'נדה. קבלת אישור של סעיף 46 לעמותה מקנה לה, אם כן, יתרון גדול ומסייע רבות להגדלת תזרים המזומנים שלה.